تبليغاتX
انجمن وبلاگ نويسان
دانلود آهنگ جدید
دانلود رايگان فيلم و سريال
ابزار وبلاگ
دانلود زیرنویس
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
دانلود آهنگ جدید
webdesign düsseldorf
مدل لباس
دانلود آهنگ جدید
خرید کتاب
انجام پروژه متلب
در ضد سرقت
دانلود کتاب

خرید لباس مجلسی
جراحی بینی
دانلود موزیک
کفش زنانه
دانلود آهنگ جدید
ثبت نام لاتاری
وقت سفارت
بلیط هواپیما
ویزای کاری
دانلود فيلم جديد
مجله تفریحی و سرگرمی
دانلود سریال شهرزاد
سریال عالیجناب
دانلود آهنگ جدید
دانلود اهنگ سنتی
شبکه اجتماعی
سریال شهرزاد فصل سوم
اخبار روز ایران
پاپ آپ
تور لحظه اخری
خرید فالوور اینستاگرام
ارتودنسی
آنتن مرکزی
کاغذ سابلیمیشن
کلیپ
ارتودنسی
خرید بلیط هواپیما
دانلود فیلم و سریال
آسام بنا | کاغذ دیواری سه بعدی
دکوپک | پوستر دیواری سه بعدی
هزینه ایرانی ها در سفرهای ایرانی و خارجی

بازديد : 23 مرتبه
تاريخ : يکشنبه 30 آبان 1395

 

میزان هزینه ایرانی ها در سفرهای داخلی و خارجی

میزان هزینه ایرانی ها در سفرهای داخلی و خارجی

اخبار گردشگری :هر ساله تعداد زیادی از ایرانی ها به گردشگری در شهرهای کشور و حتی کشورهای خارجی می پردازند. اکنون خبرهایی از میزان هزینه ایرانی ها در سفرهای داخلی و خارجی منتشر شده است.

به گزارش گشت رایگان و به نقل از دنیای سفر :مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش آماری خود از وضعیت سفرهای داخلی ایرانی ها اعلام کرد که در بهار سال ۹۳، حدود ۵۸ درصد از خانوارهای کشور که معادل ۱۳ میلیون و ۴۴۱ هزار و ۷۸۶ خانوار هستند، حداقل یک سفر داشته اند؛ این درحالی است که در مقابل آنها، حدود ۴۲ درصد یعنی ۹ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۲۱۴ خانوار در این فصل به جایی سفر نکرده اند. براساس این آمار، کل تعداد سفرهای انجام شده در مدت زمان مذکور ۶۹ میلیون و ۸۱۸ هزار و ۶۶۵ سفر بوده که در این میان، ۳۲ میلیون و ۵۳۳ هزار و ۵۲۴ سفر بدون اقامت شبانه و ۳۷ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۱۴۱ سفر نیز با اقامت شبانه همراه بوده و این به آن معنا است که ۵۳ درصد از سفرهای داخلی در بهار ۹۳ با اقامت شبانه و ۴۷ درصد از آنها بدون اقامت شبانه بوده است.

در کل، این سفرها ۵۳۷۶ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان هزینه صورت گرفته است که بیشترین آن به هزینه های حمل ونقل اختصاص داشته است. این یعنی برای هر سفر داخلی تنها حدود ۷۷ هزار تومان هزینه می شود. پس از حمل و نقل با رقمی بالغ بر ۱۲۴۴ میلیارد و ۷۸۱میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، هزینه های خوراکی و دخانی با بیش از ۱۱۴۳ میلیارد و ۱۳۴ میلیون و ۳۰۰ هزار، هزینه های درمانی با ۹۱۱ میلیارد و ۴۳۸میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، هزینه های خرید کالا با ۸۱۳ میلیارد و ۳۵۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و هزینه های خرید سوغاتی با ۶۰۵ میلیارد و ۴۹۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اهم هزینه های گردشگران داخلی را به خود اختصاص داده اند. در این بخش نکته قابل توجه آن است که هزینه های اقامت به نسبت، یکی از کمترین هزینه ها یعنی رقمی معادل ۳۶۹ میلیارد و ۱۴۹ میلیون و ۳۰۰هزار تومان را دربرگرفته اند که چرایی آن را در الگوی اقامت گردشگران داخلی می توان یافت. علاوه بر این، سهم هزینه تور نیز ناچیز است.

این ناچیزی هزینه تورها به خاطر آن است که همچنان سفرهای همراه با تور، کمترین سهم را در سفرهای داخلی کشور دارند؛ تا جایی که تنها ۸۶۷ هزار و ۸۱۹ سفر از مجموع نزدیک به ۷۰ میلیون سفر انجام شده در بهار ۹۳ با تور صورت گرفته و بقیه آن بدون تور و شخصی انجام شده است. نزدیک به دوسوم سفرهایی که با تور صورت گرفته، با اقامت شبانه همراه بوده و این در حالی است که تنها کمی بیش از نیمی از سفرهای بدون تور اقامت شبانه را نیز شامل می شده اند. بنا به تحلیل کارشناسان، سفرهای سازمان یافته ای که با تور صورت می گیرد به اقامت طولانی تر منجر می شود و هزینه کردها را نیز سازماندهی می کند.

علاوه بر این، از مجموع سفرهای داخلی که با اقامت شبانه صورت گرفته است، دیدار دوستان و بستگان بالاترین سهم را به خود اختصاص داده؛ به طوری که ۶۰ درصد از این سفرها یعنی ۲۲ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۴۳۳ سفر با این هدف انجام شده است. اهداف گردش و تفریح با ۲۲ درصد و رقمی حدود ۸ میلیون و ۳۳۴ هزار و ۹۳۲ سفر، زیارت با ۹ درصد و تعداد ۳ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۹۱۹ سفر و اهدافی نظیر درمان، آموزش، خرید و کسب وکار در مجموع با حدود ۹ درصد در سفرهای داخلی سهم داشته اند. اما این گزارش نشان می دهد الگوی سفر به لحاظ هدف اصلی سفر، در سفرهای بدون اقامت شبانه متفاوت از سفرهای با اقامت شبانه است. در حالی که هدف اصلی برای سفرهای با اقامت شبانه در فصل بهار سال ۹۳، دیدار دوستان و بستگان بوده، گردش و تفریح به عنوان هدف اصلی سفرهای بدون اقامت شبانه معرفی شده اند.

بر این اساس، ۴۰ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه یعنی معاول ۱۲ میلیون و ۸۷۱ هزار و ۶۴۸ سفر با هدف گردش و تفریح انجام شده است. ۲۵ درصد دیگر از این سفرها برابر با ۸ میلیون و ۱۱۵ هزار و ۷۲۷ سفر با هدف دیدار دوستان و بستگان، ۱۷ درصد یعنی ۵ میلیون و ۵۱۵ هزار و ۹۸۷ سفر با هدف درمان و ۷ درصد معادل ۲ میلیون و ۲۴۵ هزار و ۶۷۵ سفر با هدف زیارت انجام شده است. در این میان ۱۲ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه نیز با اهدافی دیگر نظیر آموزش، خرید و کسب و کار صورت گرفته است.

نحوه اقامت خانوارها حین سفر داخلی نیز مستقیما از هدف شان از سفر نشأت می گیرد. طبق گزارش مرکز آمار از مجموع ۱۶۶ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۲۱۱ نفر-شب اقامت که در بهار ۹۳ صورت گرفته، ۷۴ درصد در خانه آشنایان و بستگان بوده است؛ این یعنی رقمی برابر با ۱۲۳میلیون و ۶۴۶ هزار و ۷۶۵ نفر-شب اقامت. پس از خانه دوستان و بستگان، ویلا و آپارتمان اجاره ای با ۱۱ میلیون و ۶۲۳ هزار و ۷۹ نفر-شب اقامت، ویلا و آپارتمان شخصی با ۸ میلیون و ۹۵ هزار و ۳۴ نفر-شب اقامت، اقامتگاه های عمومی با ۷ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۶۹۷ نفر-شب اقامت، چادر و کمپ شخصی با ۶ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۵ نفر-شب اقامت و اقامتگاه سازمانی با ۶ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۱۰۴نفر-شب اقامت را به خود اختصاص داده اند. سایر اقامتگاه ها نیز میزبان ۲ میلیون و ۹۵۷ هزار و ۵۲۶ نفر-شب اقامت بوده اند.

در این گزارش همچنین شهرستان هایی که بیشترین تعداد سفر را داشته اند، مورد بررسی قرار گرفته اند. بررسی شهرستان های مهم کشور به لحاظ تعداد سفر انجام شده در بهار نشان می دهد، شهرستان های تهران با ۴ میلیون و ۳۲۲ هزار و ۴۵۴ سفر، مشهد با ۳ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۲۶۸ سفر، شیراز با ۲ میلیون و ۹۷۵ هزار و ۶۲۰ سفر، رشت با ۲ میلیون و ۶۳۶ هزار و ۵۸۸ سفر، اصفهان با ۲ میلیون و ۲۵۹ هزار و ۱۷۹ سفر، قم با یک میلیون و ۹۵۷ هزار و ۴۵۴ سفر و قزوین با یک میلیون و ۹۳۲ هزار و ۲۵۴ سفر دارای بیشترین تعداد سفر و بازدیدکننده بوده اند.

در عین حال، توجه به این نکته ضروری است که الگوی گردشگری از لحاظ نوع سفر در این شهرستان ها با هم متفاوت است؛ به گونه ای که عمده سفرها در شهرستان های مشهد، تهران، شیراز، اصفهان و قم از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستان های رشت و قزوین از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده است.

آمار سفر در خانوارها چگونه است؟

گزارش مرکز آمار ایران همچنین نشان می دهد قریب به دوسوم خانوارهای چهارنفره در بهار سال۹۳ به سفر پرداخته اند و این در حالی است که بیش از نیمی از خانوارهای سه نفره و خانوارهای دونفره طی این مدت زمان، در ایران سفر داخلی داشته اند. در عین حال، قریب به دوسوم از خانوارهای پنج نفره و شش نفره نیز در بهار ۹۳ به سفر رفته اند اما تنها یک سوم خانوارهای یک نفره در این مدت سفر داشته اند؛ آماری که بخشی از الگوی سفر ایرانی ها را تبیین می کند.

تحلیل این آمار نشان می دهد در فصل بهار سال ۹۳، خانوارهای پنج نفره و چهارنفره به نسبت تعداد کلشان بیشترین سفرها را داشته و در مجموع نیز این خانوارهای چهارنفره بوده اند که با رقم ۴ میلیون و ۴۱ هزار و ۴۶۷ خانوار بیشتر به سفر رفته اند. از سوی دیگر، بیشترین تعداد سفرهای داخلی را خانوارهایی تشکیل می دهند که سرپرست آنها به لحاظ وضعیت شغلی، کارکن مستقل، حقوق بگیر بخش خصوصی یا حقوق بگیر بخش عمومی است.

بر این اساس، بیش از ۲۵ میلیون سفر از سوی اعضای خانوارهایی صورت گرفته که سرپرستشان کارکن مستقل است و نزدیک به ۱۶ میلیون نفر از اعضای خانوارهایی که سرپرستشان حقوق بگیر بخش خصوصی به شمار می آیند، به سفر داخلی پرداخته اند. همچنین بیش از ۱۰ میلیون سفر داخلی از سوی خانوارهایی با سرپرست های حقوق بگیر بخش عمومی انجام شده است. البته کارشناسان در تحلیل این ارقام تاکید می کنند که باید در نظر داشت در مجموع رقم شاغلان به این سه وضعیت شغلی نسبت به کارفرماها، افراد حقوق بگیر بخش تعاونی و کارکنان فامیلی بدون مزد بیشتر است.

وسایل نقلیه شخصی؛ اولویت سفرهای داخلی

در همین حال، نگاهی به آمار سفر خانوارها به تفکیک برخورداری از وسیله نقلیه نشان می دهد که این عامل نیز نقش عمده ای در سفرهای داخلی ایرانیان ایفا می کند؛ چه اینکه بیش از ۹ میلیون نفر از ۱۳ میلیون و ۶۴۶ هزار و ۱۶۳ خانوار دارای وسیله نقلیه در فصل بهار سال ۹۳ به سفر رفته اند و این درحالی است که تنها ۴ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۸۷۰ خانوار از تعداد ۹ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۸۳۷ خانوار بدون وسیله نقلیه شخصی سفر کرده اند. آمار وسیله نقلیه مورد استفاده در این سفرها نیز این موضوع را تایید می کند که بیش از نیمی از سفرهای داخلی با خودروی شخصی انجام می گیرد و در این میان هواپیما و شناور دریایی کمترین سهم را دارند. بر این اساس، ۳۶ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۶۲۵ سفر با وسایل نقلیه شخصی، ۱۱ میلیون و ۵۰۹ هزار و ۸۲۶ سفر با سواری کرایه، ۸ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۸۴۸ سفر با وسیله شخصی دیگران، ۶ میلیون و ۴۸۲ هزار و ۱۸۷ سفر با اتوبوس، ۲ میلیون و ۵۸۸ هزار و ۸۵ سفر با مینی بوس، یک میلیون و ۲۲ هزار و ۱۳۸ سفر با قطار، ۵۹۶ هزار و ۵۱۴ سفر با هواپیما و ۴۴ هزار و ۱۹۸ سفر نیز با شناور انجام شده است. علاوه بر این ۲ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۲۴۲ سفر نیز از طریق سایر وسایل نقلیه صورت گرفته است.

سفرهای خارجی

اما در حالی که قریب به ۷۰ میلیون سفر داخلی در بهار ۹۳ صورت گرفته است، آمارهای مرکز آمار کشور نشان می دهد در این مدت تنها ۸۸۶ هزار و ۶۳۷ سفر خارجی صورت گرفته است. این میزان موید دخالت عوامل متعدد نظیر عوامل اقتصادی است. طبق این آمار، ایرانی ها در این سفرها رقمی معادل ۲۱۳۹ میلیارد و ۹۹۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان صرف سفرهای خارجی خود کرده اند و این رقم یعنی برای هر سفر خارجی حدود ۲ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۶۰۴ تومان هزینه می شود. بیشترین هزینه ها در این میان به تور و گشت با ۱۲۶۲ میلیارد و ۳۱۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اختصاص دارد. هزینه خرید سوغات (۳۳۹ میلیارد و ۸۳۰ میلیون تومان)، هزینه حمل و نقل (۱۷۳ میلیارد و ۲۳۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)، هزینه خرید کالا (۱۰۸ میلیارد و ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان) و هزینه های خوراکی و دخانی (۱۰۲ میلیارد و ۴۰۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان) نیز دیگر هزینه های مهم را دربرگرفته اند.

خانوارهای چهارنفره در سفرهای خارجی نیز بیشترین سهم را داشته اند. آنها با ثبت ۲۳۹ هزار و ۶۲۰ سفر، کمی بیشتر از خانوارهای دونفره که ۲۳۴ هزار و ۴۲۸ سفر داشته اند، به خارج از کشور سفر کرده اند. خانوارهای سه نفره نیز ۲۲۶ هزار و ۳۹۴ سفر خارجی را ثبت کرده اند و بعد از آنها خانوارهای پنج نفره با ۱۰۱ هزار و ۹۱۹ سفر خارجی، خانوارهای یک نفره با ۴۲ هزار و ۳۱۳ سفر و خانوارهای ۶ نفره به بالا با ۴۱ هزار و ۹۶۳ سفر خارجی در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند. در این میان، بیشترین سفرهای خارجی از سوی اعضای خانوارهایی انجام می شود که سرپرست آنها به ترتیب کارکن مستقل (۲۵۸ هزار و ۴۹۴ سفر)، حقوق بگیر بخش عمومی (۱۳۸ هزار و ۶۲۶ سفر) و حقوق بگیر بخش خصوصی (۱۲۶ هزار و ۵۸۵ سفر) هستند. همچنین هواپیما محبوب ترین وسیله نقلیه برای این سفرها است؛ زیرا سهمی برابر با ۶۴۷ هزار و ۴۱۵ سفر را به خود اختصاص داده است.
منبع:روزنامه دنيای اقتصاد

گردشگری

ارسال توسط admin |دسته:| امتياز : 3 | 1 2 3 4 5 6|هزینه,ایرانی,ها,در,سفرهای,ایرانی,و,خارجی, ,